Oktatók támogatása a speciális szükségletű hallgatók oktatása terén, avagy hogyan sül az ELTE SHÜTI?

Dr. Nagyné Schiffer Csilla, ELTE BGGYK SHST Tag | 2023.06.05.
Oktatók támogatása a speciális szükségletű hallgatók oktatása terén, avagy hogyan sül az ELTE SHÜTI?

Oktatóként megnyugtató számomra, hogy az ELTE SHÜTI szervezeti egységben az oktatókra is gondolnak és szakmai támogatást nyújtanak, hogyan alakítsák az oktatók a kurzusaikat hozzáférhetőbbé a speciális szükségletű hallgatók számára. Az ELTE BGGYK-n korábbi kari fogyatékosügyi koordinátorként és 2019-től a kari Speciális szükségletű Hallgatókat Segítő Testületének (SHST) jelenlegi tagjaként is csodálattal olvasom mind az ELTE SHÜTI új eredményeit, szolgáltatásait, mind az ELTE BGGYK esélyegyenlőségi tájékoztatásait. Néhány izgalmas információra szeretném felhívni az oktató kollégák, karunk munkatársainak figyelmét.

Regisztráció és Igazolások

Jó látni, hogy egyre pontosabban szabályozott a speciális szükségletű hallgatók regisztrációja és szükségleteik felmérése, amelyek alapján a kari koordinátor kollégák kiállítják a hallgatók igazolásait  Ezek az igazolások tartalmazzák azokat a kedvezményeket, amelyeket a hallgatók jelezhetnek az adott kolléga felé egy -egy tananyaghoz való hozzáférés, formátumváltoztatás vagy vizsgakedvezmény igénylésekor, amennyiben a fentiekre jogosító igazolásokat felmutatják. Kiemelendő, hogy az igazolások formátuma egyszerűsödött és 2018-t követően jobban szabályozottak is a védett tulajdonságokra vonatkozó adatok is.

Szolgáltatások, eszközkölcsönzés

A szolgáltatások menüpontban részletes információk találhatók a különböző fogyatékossági típusok mentén. A szolgáltatások tárháza bővült az elmúlt évek alatt, például olvasható a mozgáskorlátozott hallgatók számára az akadálymentes útvonalak tervezése, tanítása is, a többi, már korábban is jól működő szolgáltatás mellett.  Többek között jól működő szolgáltatás a nyelvi korrektúra biztosítása, amely során a szakdolgozatok, beadandó dolgozatok elkészítését követően nyelvi korrektúrát biztosítanak dokumentumon, illetve a logopédiai, elsősorban az artikulációra irányuló fejlesztést. Az eszközkölcsönzés szolgáltatáson belül a szemináriumi munkát és a gyakorlatokat nagyon jelentősen támogató okoseszközök, pl. mikrofonok kölcsönzése, amelyeket egykor én is kipróbáltam és lenyűgöző teljesítményre képesek a hallás támogatásában háttérzajjal színesített nagycsoportos kommunikációs helyzetekben. Emellett rengeteg informatikai támogatás is elérhető, amelyek a távolléti oktatás idején jelent meg és mára impozáns gyűjteménnyé fejlődött. Ezentúl az ELTE SHÜTI saját készítésű videói is részletezik például az MS Teams képernyő támogatását, vagy a magyar nyelvű élő feliratozás és átirat készítést. Ezeket a szolgáltatásoka és információs oldalakat szükség esetén oktatóként ajánlhatjuk a hallgatóink számára. Jelentősen bővültek és szervezettebbé válnak a kortárs személyi segítő szolgáltatások, amelyek működéséről élvezetes kisfilmek tájékoztatnak minket.

Projektek

A honlap egy informatikai támogatások fejlesztésére irányuló nemzetközi ERASMUS+ projektről is tudósít, amely 2022-24 között Educational Empowerment and Social Inclusion of disabled students through Digital Systems employment (EESI-Digi) címen fejleszti tovább a speciális szükségletű hallgatók oktatáshoz és munkalehetőségekhez való hozzáférését webes eszközök és hozzáférhető technológiák segítségével.  Kidolgozandó tréningjének elemeiként a hallgatók számára hozzáférhetővé teszi a Speech-to Text-Text-to Speech; Screen Magnifiers; Braille Keyboards/Screens; Pointing systems through body parts és Sip and Puf Systems (blow of puff system) támogató technológiákat és kidolgoznak két applikációt: Guidiance app of accessibility places; Web Accessibility Tools on software and web sites néven. Az ígéretes projekt eredményei a jövőben mind az egyetem hallgatói, mind számunkra, oktatók számára fontos és érdekes lehet.

Oktatók számára nyújtott támogatások

Az ELTE SHÜTI kiemeli többek között, hogy „Az ELTE szolgáltatásai speciális szükségletű hallgatók számára Tájékoztató oktatók és egyetemi munkatársak számáracímű szakmai útmutatót is mely támogatja a kollégákat. A pdf file könnyen letölthető, tartalmában érdekesen, hallgatói történetek segítségével közvetíti az információkat az egész ELTE oktatói felé, és akár gyógypedagógus végzettséggel rendelkező oktatóknak is érdemes vele megismerkedni, mert tanulságos eseteket, egyetemi szempontokat mutat be, amelyek valós helyzeteket alapulnak. A szakmai útmutatóból néhány sort idézve: Fordulhatnak hozzánk oktatók is akadálymentességi kérdésekben. Pl., hogy az írásbeli vizsgafeladatok, zárthelyi dolgozatok, tesztek rendben vannak-e akadálymentességi szempontból; a vizsgázáshoz biztosított laptop megfelelően működik-e beszélő szoftverrel”, illetve „a SHÜTI nem csak a speciális szükségletű hallgatók számára nyújt támogatást, hanem együttműködik minden olyan egyetemi dolgozóval, oktatóval, akivel a tanulmányaid során kapcsolatba kerülsz. Bátran ajánld a tanáraidnak, egyetemi munkatársaknak, hogy keressenek fel minket vagy olvassák el a honlapunkon a számukra készített tájékoztatónkat.”

Inklúziós Díj

A Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Iroda (SHÜTI) az Inklúziós Díjat megalapította és elismeri azon oktatók, munkatársak munkáját, akik aktívan hozzájárulnak a speciális szükségletű hallgatók felsőoktatáshoz való hozzáféréséhez és felsőoktatásban történő részvételéhez, az egyenlő esélyű oktatás megteremtéséhez.  Az Inklúziós Díjra minden ELTE-s polgár jelölheti oktató-, hallgató- vagy dolgozótársát az egyetemi inklúzió érdekében végzett tevékenysége bemutatásával. A díj alapításával célul tűzték ki, hogy az példaképek bemutatásával inspirálja, ösztönözze a hallgatókat, oktatókat és dolgozókat az inklúzió érdekében történő cselekvésre; kiemelje és méltassa azokat, akik sokszor rejtőzködve, a színfalak mögött, mindenféle elismerés nélkül, lelkiismeretesen dolgoznak azért, hogy az oktatás és tágabb értelemben az egyetemi élet valamennyi területe valóban mindenki számára hozzáférhető legyen.

Oktatóként hálás vagyok mind az ELTE SHÜTI és a kari SHST munkáért is. Érdemes követni a tájékoztatóikat, különösen nekünk, a Gyógypedagógiai Karon tevékenykedő oktatóknak, az ELTE SHÜTI-t és (ELTE BGGYK SHST-t is) együtt sütjük, egyetemi közösségünk minden tagja számára.