Mozgás- és táncterápiás szakember

Mozgás- és táncterápiás szakember szakirányú továbbképzés a Bárczin

2024.11.04.
Mozgás- és táncterápiás szakember szakirányú továbbképzés a Bárczin
A szakirányú továbképzés célja olyan szakemberek képzése, akik a pszichodinamikus mozgás- és táncterápia elméletének, módszertanának és gyakorlati ismereteinek birtokában képesek a pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás módszer és szemléletmód magas szintű, társadalmi – kulturális kontextust is tekintetbe vevő alkalmazására.

A kiképzett mozgás- és táncterapeuta szakemberek kellő színvonalú pszichológiai, pszichiátriai, pszichoterápiás, gyógypedagógiai és művészeti szakismerettel, ugyanakkor megfelelő testtudati, táncos és mozgásos önismereti gyakorlattal is rendelkeznek. Képesek e tudásterületeket a pszichodinamikus mozgás- és táncterápia módszer-specifikus eszközrendszerével egybekapcsolni, személyesen integrálni, kreatívan alkalmazni, a csoportdinamikai folyamatokat alapvetően szabályozni, valamint a szakmai munkájuk társadalmi, kulturális kontextusát felelősen értelmezni.

A hallgatók szert tesznek a pszichodinamikus mozgás- és táncterapeuta tevékenység elméleti hátteréül szolgáló multidiszciplináris és módszer-specifikus tudásanyagra. A képzés során a pszichológiai, pszichiátriai, pszichoterápiás, gyógypedagógiai tudásanyag integrálódik a testtudattal, tánccal, művészi kreativitással, a táncterápia sajátosságaival, hatótényezőivel, történetével, alkalmazási területeivel kapcsolatos módszer-specifikus ismeretekkel és magával a PMT módszertannal. A képződők áttekintést szereznek a pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás munka etikai kereteiről, illetve ember- és fejlődésképéről, a test filozófiai/társadalomtudományi értelmezéseiről, a módszer-specifikus tudományos kutatás és szakdolgozatírás módszereiről.

A mozgás- és táncterápia egyaránt alkalmazható ifjúsági és felnőtt környezetben; a pedagógiai munkában, óvodákban, köznevelésben és a felsőoktatásban az iskolai/egyetemi mentálhigiéné részeként, a gyógypedagógiai fejlesztő munkában, sajátos nevelési igényű  gyermekek, fiatalok és felnőttek pszichoszomatikus támogatásában és fejlesztésében; a terápiás teamekhez kapcsolódva pszichiátriai intézményekben, rehabilitációs és geriátriai intézményekben, szenvedélybetegek terápiás intézményeiben, szociális munkában. Munkahelyi vagy civil környezetben alkalmazható a csapatépítés, a szervezetfejlesztés eszközeként. A végzett hallgató pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás önismereti csoportokat az MMTE által meghatározott szupervízió mellett vezethet.


A képzési idő félévekben: 4 félév

Képzés tervezett indítása: 2025-ös tanév őszi félév

A mozgás- és táncterápiás szakember képzés idősávja: az órák az őszi szorgalmi időszakban péntekenként 16.00-20.00 óra, szombatonként 9.00-18.00 óráig lesznek. 

Önköltség: 250 000 Ft/ félév

Jelentkezési határidő: 2025. május 31.   

Motivációs beszélgetés tervezett időpontjai: 2025. június 14. szombat 9:00 - 18:00 óra és június 27. péntek 9:00 - 15:00 óra

Képzési tájékoztató, KKK

A felvétel feltételei:

  1. BA /BSc szintű diploma az alábbi képzési területeken, illetve az ezekkel megfeleltethető korábbi szakok beleértendők a felsorolásba:
  • a bölcsészettudomány (pedagógia, pszichológia, közösségszervezés)
  • a művészet (koreográfus, táncművész, táncos és próbavezető)
  • művészetközvetítés
  • a pedagógusképzés
  • az orvos- és egészségtudomány
  • a sporttudomány
  • a társadalomtudomány (szociális munka, szociálpedagógia, kommunikáció- és médiatudomány)

A fenti képzési területen BA/BSc fokozattal nem rendelkező jelentkező esetén az alábbi osztatlan és/vagy MA/MSc képzési területeken szerzett diplomák vehetők figyelembe:

  • a bölcsészettudomány
  • a művészet
  • a pedagógusképzés
  • a sporttudomány
  • az orvos és egészségtudomány (általános orvos)
  • a társadalomtudomány

A fentieknek megfeleltethető korábbi szakok értelemszerűen beleértendők a felsorolásba.

A felvétel további feltétele:

egy 300 órás pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás sajátélménycsoport elvégzése a Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesület kiképzőjénél, illetve az MMTE által kijelölt csoportvezetőnél.

A felvétel elbírálásánál előnyt jelent:

pedagógiai, egészségügyi, szociális vagy pszichoterápiás tapasztalat, egyéb mozgás, táncos és testtudati tapasztalat.

A felvétel további feltétele: motivációs beszélgetésen történő részvétel

Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesület tevékenységéről részletesen itt tájékozódhat.

A pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás módszerről itt lehet olvasni.


Jelentkezés

  • Jelentkezni a jelentkezési határidőig a kitöltött, aláírt jelentkezési lap és a hozzá kapcsolódó mellékletek megküldésével lehet.
  • A jelentkezési díj befizetése átutalással lehetséges az alábbi adatok szerint.

    • címzett: Eötvös Loránd Tudományegyetem
    • bankszámlaszám: 10032000-01426201-00000000
    • Az utaláskor a közleményben feltüntetendő adatok: KN1745/09, R940535000, jelentkező neve
    • Kérjük a közlemény pontos kitöltését. Hibás adatok megadása esetén az egyetem az összeget a feladónak visszautalja, így a szakirányú továbbképzésre a jelentkezést nem tudjuk elfogadni.

A  jelentkezési laphoz csatolandó:

  • a 7000 Ft-os jelentkezési díj befizetéséről szóló igazolás;

  • a felvétel feltételének megfelelő végzettséget igazoló oklevél fénymásolata;

  • igazolás a Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesület kiképzőjénél, illetve az MMTE által kijelölt csoportvezetőnél a 300 órás pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás sajátélménycsoport elvégzéséről, 
  • szakmai önéletrajz,

  • motivációs levél;
  • nyilatkozat az adatvédelmi tájékoztató megismeréséről;
  • amennyiben a jelentkezési díjról a jelentkező számlát kér, a számlakérő nyilatkozatot is szükséges megküldeni                                                                                                                                                     
  •   Jelentkezését akkor tekintjük befogadottnak, ha a jelentkezési lap  valamennyi szükséges melléklettel beérkezett.  A jelentkezési lapot és annak mellékleteit az alábbi címre kell megküldeni:  ELTE BGGYK Tanulmányi Hivatal 1097 Budapest, Ecseri út 3.

Jelentkezési lap

Számlakérő nyilatkozat

Részletes tudnivalók a jelentkezési díjról

Adatkezelési tájékoztató

Nyilatkozat az adatkezelési tájékoztató megismeréséről

A mozgás- és táncterápiás szakember szakirányú továbbképzés szakfelelőse

A mozgás- és táncterápiás szakember szakirányú továbbképzés szakfelelőse

Név: Vermes Katalin

Tudományos fokozat: PhD,

Egyetemi oktatói munkakör: habilitált egyetemi docens az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Filozófia Tanszékén, óraadó és szakfelelős az ELTE BGGyK mozgás- és táncterápiás szakember szakirányú továbbképzésén.

Kutatási területei: A testtapasztalat fenomenológiája, a testi megélés személyközi, interkorporális, etikai összefüggései, a pszichodinamikus mozgás- és táncterápia kulturális horizontja. Filozófiai kutatásait évtizedek óta motiválják pszichodinamikus mozgás- és táncterápiás csoportvezetőként, kiképzőként szerzett tapasztalatai, e témákban két könyve és számos írása jelent meg.

Oktatási területek: a pszichodinamikus mozgásmegfigyelés és csoportvezetés, testértelmezések a filozófiában és társadalomtudományokban, filozófiai és etikai tantárgyak.

E-mail cím: vermesk@staff.elte.hu

Kiegészítő szakmai információk a képzésről:

A mozgás- és táncterápiás szakemberképzés igazi csapatmunka: a Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesület kiképzői, oktatói beleteszik tapasztalataik és tudásuk legjavát. A pszichodinamikus mozgás- és táncterápia (PMT) elmélete kurzust a módszer alapítója Merényi Márta tartja közösen Simon Judittal. A közös alapozó pszichiátriai és pszichoterápiás tárgyak többségét a PMT módszer tapasztalt kiképzője, Incze Adrienne dolgozta ki. A pszichodinamikus mozgásmegfigyelés és csoportvezetést – a vezetésgyakorlást – Vermes Katalin és Boros Edit viszi. A szakmai gyakorlat és az alkalmazási területek kulcsfontosságú tárgyak a képzésben, Szili Katalin felel értük. A Szupervíziót Szűcs Móni, Endresz Hajna gondozza. A szomatikus és testtudati tárgyak felelőse Kálmán Ferenc, de tanít itt Gál Eszter, Lipka Péter, Bárdos Adrienne, Korbai Hajni. A Lábán mozgáselemzés Gyulavári Ágnes, a módszerspecifikus kutatásmódszertan Novák Géza, az etika Toronyai Gábor felelőssége, s a felsorolás koránt sem teljes. Munkánkat a Bárczi további oktatói és Továbbképző Intézetének munkatársai is támogatják.

A képződők is csapatban dolgoznak: egymás érzékenységét, alkotóerejét támogatva, reflektálva, közös, intenzív munkafolyamatban tanulnak meg mozgás- és táncterápiás csoportokat vezetni.

A mozgás- és táncterápiás szakemberképzés folyamata szervesen ráépül a képződők korábbi, 300 órás PMT sajátélmény-csoportokban megszerzett tapasztalatára. Fontos, hogy először mindenki személyesen, önjogon élje meg azt a csoportfolyamatot, amelyről később tanulni fog, amit később vezetni fog: ez adja munkák minőségi garanciáját. Mozgás- és táncterápiás szakemberként dolgoznunk kell a szomatikusan is megjelenő csoportdinamikával: a csoportfolyamatok megtartására való felkészülés komplex, sokoldalú felkészülést igényel.

Kiegészítő személyes megjegyzés: Azért szeretem a képzésünket, a mozgás- és táncterápiás csoportok világát, mert véleményem szerint ezek mind különleges alkotó terepei a demokráciának. Olyan szomatikusan érzékeny csoportterek kiépítésén és megtartásán dolgozunk, amelyekben minden résztvevő élményének egyenrangúan helye lehet, a csoport előbb-utóbb képes tartalmazni, reflektálni, elismerni, szabályozni a nagyon eltérő emberi mozgásminőségeket és tapasztalatokat. A legelemibb, szomatikus értelemben tanuljuk, gyakoroljuk, újraalkotjuk a demokráciát.