Konferencia a Nyelvfejlődési Zavar Nemzetközi Napja alkalmából

Konferencia a Nyelvfejlődési Zavar Nemzetközi Napja alkalmából
10/18

2024. október 18. 10:00 - 14:00

MTA Humán Tudományok Kutatóháza, 1097 Budapest Tóth Kálmán u. 4.

10/18

2024. október 18. 10:00 - 14:00

MTA Humán Tudományok Kutatóháza, 1097 Budapest Tóth Kálmán u. 4.


MEGOLDÁSOK A NYELVFEJLŐDÉSI ZAVAROK ÉS ELTÉRÉSEK DIFFERENCIÁLDIAGNOSZTIKÁJÁBAN ÉS TERÁPIÁJÁBAN
Az MTA-ELTE Nyelvfejlődési Zavarok Kutatócsoport konferenciát rendez a Nyelvfejlődési Zavar Nemzetközi Napja (DLD Day 2024) alkalmából. 

Az MTA-ELTE Nyelvfejlődési Zavarok Kutatócsoport az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon belül működik, és különböző tudományterületek szakértőiből áll, mint például kognitív neuropszichológia, nyelvészet, logopédia és zeneterápia. Kutatásaik alapkutatást, eszközfejlesztést, diagnosztikai és terápiás hatásvizsgálatokat ötvöznek. Céljuk innovatív szűrőeljárások és terápiás módszerek kidolgozása a nyelvfejlődési zavarokkal küzdő gyermekek és az őket segítő szakemberek számára.

A nyelvfejlődési zavar nemzetközi napja alkalmából rendezett konferenciát prof. dr. Marton Klára nyitja meg, aki a kognitív stabilitás és rugalmasság nyelvi képességekkel való összefüggéseiről tart előadást. Ezt követően prof. dr. Lukács Ágnes mutat be egy új, sztenderdizált diagnosztikai eszközt. Dr. Kas Bence előadásában arra keresi a választ, hogy vajon a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségek (BTMN) mögött állhat-e nyelvfejlődési zavar, míg Rohár Alexandra az e nehézségekkel diagnosztizált gyermekek kognitív kontroll funkcióit elemzi.

A szünet után S. Pintye Mária a nyelvi késés kezelésének új megközelítését ismerteti, amely az Embodied Cognition szemléletén alapul. Dr. habil. Csányi Tamás a magyar pedagógusok idegtudományi műveltségét vizsgálja, és rávilágít arra, hogy mennyire hisznek a neuromítoszokban. Dr. Varga Ágnes előadásában a kontrollált zenei folyamatok nyelvfejlődést támogató hatását mutatja be. A nap végén könyv- és tesztbemutatók is várhatóak: prof. dr. Marton Klára új könyvét, a Cognitive Control along the Language Continuum című művet ismerteti, valamint prof. dr. Lukács Ágnes és dr. Kas Bence bemutatják a KOBAK, a Komplex Beszélt Anyanyelvi Képességtesztet​

Részletes program letölthető innen.

A részvétel minden résztvevő számára ingyenes. További információ: logopedia@barczi.elte.hu