Infokommunikációs akadálymentesítés hallássérült személyek számára

Valós idejű feliratozó szoftver tesztelése a Bárczin

2024.01.01.
Infokommunikációs akadálymentesítés hallássérült személyek számára
Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar elkötelezett az infokommunikációs akadálymentesítés iránt. Már évekkel a koronavírusjárvány előtt – a hallássérült személyek egyenlő esélyű hozzáférése érdekében – megfogalmazódott a Karon a valósidejű feliratozó szoftver biztosításának igénye a rendezvényeken. 

A pandémia alatt még jobban tapasztalható volt egy ilyen platform szükségessége, ugyanis videóprogramon keresztül történő szájról olvasás – a személyes jelenlétkor zajló kommunikációhoz képest – jóval nehezebb és fárasztóbb, ráadásul a technikai feltételek tovább ronthatják a szájról olvasási képet (pl. lassabb internetkapcsolat miatt akadozik a kép). Az online órák, értekezletek és egyéb szakmai programok megnövekedett száma miatt még inkább tapasztalhattuk a jelnyelvi és feliratozó tolmácsok korlátos kapacitását – bár mindenki igyekezett mindent megtenni a zökkenőmentes munkamenet érdekében. Közel kétéves, leginkább online oktatás után, 2022. februárjában az ELTE BGGYK Hallássérült Személyek Pedagógiája és Rehabilitációja Szakcsoport egyeztetést tartott olyan feliratozó tolmács kollégákkal, akik sokszor közreműködtek online meetingek és személyes jelenléten alapuló szakmai programok akadálymentesítésében. A megbeszélésen elhangzottak figyelembevételével kerültek meghatározásra a további tervek. A szakcsoport arra törekszik, hogy a két lehetőség (tolmács és szoftver) minél hatékonyabban egészítse ki egymást, természetesen a lehető leggazdaságosabb módon. Így a hallássérült személyek számára még jobban meg tudnak valósulni az egyenlő esélyű hozzáférés feltételei online és személyes találkozókon egyaránt. Fontosnak tartjuk mindig mérlegelni az adott szituáció alapján (pl. érkezik-e hallássérült előadó, igényelt feliratozást vagy jelnyelvi tolmácsolást valamelyik részvevő a regisztráció során, van-e szabad kapacitása feliratozó/jelnyelvi tolmácsnak), hogy egy feliratozó szoftver vásárlása esetén szükséges-e még feliratozó/jelnyelvi tolmácsolás biztosítása is a szóban forgó rendezvényen vagy megbeszélésen.

Minden fenti célt szolgáló kezdeményezést és fejlesztést örömmel fogadtunk eddig is (pl. valós idejű feliratozói funkció megjelenése videókonferencia programon). 2023 végén az ELTE Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Iroda megkereste a ELTE BGGYK Hallássérült Személyek Pedagógiája és Rehabilitációja Szakcsoport munkatársait, hogy működjenek együtt egy beszédfelismerő szoftver tesztelésében. 2023 decemberében a szakirány egyik kurzusán meg is történt egy feliratozó applikáció kipróbálása, melynek tesztelésében két hallássérült hallgató is részt vett. Fontos tapasztalat volt például, hogy ez a feliratozó program is csak egy bizonyos technológiával (pl. mikrofonok) együtt használható, ami beruházási költséget jelent. Reményeink szerint az órán szerzett első tapasztalatok hasznosíthatóak a jövőben és így hamarosan állandó megoldást találunk az olyan helyzetekre, amikor bármilyen okból (pl. túlterheltség vagy betegség miatt) nem tud csatlakozni feliratozó/jelnyelvi tolmács. Köszönjük a lehetőséget a SHÜTI-nek!