FOGYATÉKOSSÁGGAL ÉLŐ SZEMÉLYEK NEMZETKÖZI NAPJA 2021

Fazekas Ágnes Sarolta PhD | 2021.12.03.

2021.12.03.
FOGYATÉKOSSÁGGAL ÉLŐ SZEMÉLYEK NEMZETKÖZI NAPJA 2021
December 3. a Fogyatékossággal élő Személyek Nemzetközi Napja. Az ENSZ minden évben egy releváns társadalmi kérdést határoz meg ezen nap alkalmaból, melynek célja a fogyatékossággal élő emberekkel kapcsolatos társadalmi tudatosság növelése, társadalmi elfogadás elősegítése, valamint a fogyatékossággal élő személyek aktív társadalmi részvételét hátráltató akadályokra, kirekesztettségre történő figyelem felhívása. E jeles nap megünnepléséhez csatlakozik idén is az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar.

A fogyatékossággal élő személyek aktív szerepvállalásának támogatása az élet különböző területein

A különböző szakpolitikákban és gyakorlatokban védelmezni kell valamennyi emberi jog és alapvető szabadság teljes és egyenlő gyakorlásának biztosítását. Ennek ellenére számos társadalmi akadály korlátozza (különösen a jelen világjárványban) a különböző háttérrel, élettapasztalatokkal, szükségletekkel rendelkező személyek, köztük a fogyatékossággal élő személyek teljes, hatékony és másokkal egyenlő társadalmi szerepvállalását.

A Fogyatékossággal élő Személyek nemzetközi napjának idei témája „A fogyatékossággal élő személyek aktív részvétele és vezetői feladatokban való szerepvállalása egy befogadó, hozzáférhető és fenntartható COVID-19 utáni világ felé”. Fókuszba helyezi a fogyatékossággal élő személyek aktív szerepvállalásának elősegítését, egy befogadó, fenntartható, COVID-19 utáni világ közös létrehozását. Felhívja a figyelmet azokra az akadályokra, amelyek a társadalmak struktúrájában akadályozzák a fogyatékossággal élő személyek hozzáférését és részvételét az élet számos területén, beleértve a vezetői feladatokba, pozícióba lépést és azokban történő aktív szerepvállást is.

A „Semmit rólunk, nélkülünk” elv érvényesítése

A „Semmit rólunk nélkülünk” azt jelenti, hogy semmilyen politikát, gyakorlatot nem szabad különbőző egyének, csoportok, köztük fogyatékossággal élő személyek részvétele nélkül megtervezni, eldönteni és végrehajtani. A fogyatékossággal élő személyekkel való közös alkotás és az élet több területén vezető pozíciók betöltésére való aktív támogatás elengedhetetlen a társadalmi akadályok közös lebontásához, valamint az összes Fenntartható Fejlődési Cél eléréséhez a befogadó, fenntartható jövő kialakításához.

Közös ügyünk a társadalmi befogadás elősegítése

Jelen korunkban az előítéletek, a különbözőségektől való félelem sokszor közös nevező, így a tudatosság formálása, a tudásmegosztás, az emberi jogokat előmozdító és védelmező elméleti és gyakorlati ismeretek bővítése, elengedhetetlenek egy befogadó világ kialakításához. Kari és egyetemi közösségeink oktatási, kutatási, tudományos, közéleti és gyakorlati munkájában kiemelkedő a különböző szereplőkkel, érintett személyekkel szinergiában történő együttműködés. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon mindannyian azért dolgozunk, hogy felkészült, az emberi létezés sokszínűségére nyitott szakembereket képezzünk, akik komoly és evidenciaalapú tudással felvértezve hozzájárulhatnak egy olyan társadalom létrejöttéhez, amelyben senki sem rekesztődik ki a társadalomból fogyatékossága vagy bármiféle más tulajdonsága miatt.