Az inkluzív felsőoktatásért díjazták a CHARM-EU-t

2024.01.12.
Az inkluzív felsőoktatásért díjazták a CHARM-EU-t

Zero Project kezdeményezés évről évre elismeri azokat az innovatív kezdeményezéseket, amelyek hozzájárulnak a befogadó és akadályok nélküli világ megteremtéséhez. A díj jelentőségéről, a nemzetközi elismeréshez vezető intézkedésekről és a szövetség inklúziós víziójáról Fazekas-Vinkovits Ágnes Saroltával, a BGGYK adjunktusával, a CHARM-EU inkluzivitásért felelős csapatának vezetőjével beszélgettünk.

A díjra 2024-ben 97 országból összesen 526 jelölés érkezett a bírálókhoz, közülük választották ki azt a 77 innovatív megoldást, amelyet elismerésre méltónak találtak. A beérkezett pályázatokat az innováció, a hatás és skálázhatóság szempontjai alapján értékelték többlépcsős folyamatban, a Zero Project globális és ágazatközi hálózata szakértőinek bevonásával.

Hogy látja, milyen tényezők tették lehetővé ezt a sikert?

Először is szeretném hangsúlyozni, hogy mennyire hálás vagyok minden kollégámnak, aki hozzájárult ahhoz, hogy a befogadás és a sokszínűség érdemben érvényesülhessenek a CHARM-EU szervezeti kultúrájában és általános működésében, és ne maradjanak pusztán "divatszavak". Be kell vallanom, hogy ez nem volt mindig könnyű. A szakirodalom alapján is jól ismert, hogy a hozzáférés és a részvétel kiszélesítése, valamint a befogadóbb oktatásra való törekvés még mindig új agenda a nemzetközi felsőoktatási környezetben. A CHARM-EU mint új, "kísérleti" (test-bed) egyetemi modell rendkívüli lehetőséget kínál az innovációra és az inklúzió tervezett és rendszerszintű alkalmazására (iclusion by design).

A CHARM-EU a felsőoktatási kategóriában teljesített kiemelkedően az inkluzívabb felsőoktatási környezet megteremtését célzó megközelítésével és gyakorlataival. A társadalmi befogadás a szövetség egyik alapértéke: a CHARM-EU megközelítésében az inkluzivitás gazdagítja a tanulási élményt és a tudásteremtés folyamatait. A szövetség ennek szellemében törekszik a nyitott, befogadó és biztonságos légkör és tanulási környezet megteremtésére. Az inkluzivitás és a sokszínűség a kezdetektől fogva beépül CHARM-EU DNS-ébe, többek között az inclusive design, az egyéni igényekre való figyelem, a nemzetközi mobilitás és a transzdiszciplináris együttműködés megközelítései által.

Milyen megközelítéseket és intézkedéseket emelne ki?

A CHARM-EU-ban már a tervezés során igyekszünk felkészülni mindenre, ami csak szóba jöhet, hogy ne utólag kelljen orvosolni a felmerülő igényeket. Támaszkodhatunk a partneregyetemek létező jógyakorlataira és próbálunk pozitív hatást gyakorolni az új gyakorlatok alkalmazására, mindezt úgy, hogy példát mutatunk és nem csak megmondani akarjuk, hogy mit is kellene tenni. Látjuk, hogy egymással való viselkedésünk befolyásolja a CHARM-EU tudományos és munkahelyi légkörét. Egyre inkább azt tapasztaljuk, hogy gazdagodnak ismereteink, sokasodnak a jógyakorlatok, i és alakulnak a hozzáállások mind az egyéni és a partneregyetemi szinteken, mind a CHARM-EU szervezeti kultúrájában szövetségi szinten – és ezeken túl is.

Törekszünk az aktív figyelemre és a folyamatos reflexióra az elszámoltathatóság, a szervezet mindennapi működése, az emberi kapcsolatok és interakciók, valamint a felmerülő kockázatok kapcsán. Amikor a transzformáció szót használjuk, akkor fontos kiemelni, hogy ez a gondolkodásmód átalakulásával kezdődik: szükséges tudatosítani, hogy az inklúzió mindenki ügye, és mindenki tehet érte! Ezek a kis és nagy lépések együttesen alkotják az inklúzió holisztikus felfogását a CHARM-EU-ban. Ez egy nagyon izgalmas és kihívásokkal teli út, amely az értékalapú megközelítéstől a gyakorlati megvalósításig tart. Mindenkinek ajánlom a CHARM-EU honlapján az Eszköztárat, ahol elérhető a befogadással és sokszínűséggel kapcsolatos munkánk és intézkedéseink egy jelentős része.

Melyek a CHARM-EU legfontosabb inklúziós céljai a következő évekre?

Röviden, és a teljesség igénye nélkül összefoglalva a célunk az, hogy a 2019-ben megkezdett munkát tovább erősítsük és fejlesszük. Azért fogunk dolgozni, hogy a „semmit rólunk nélkülünk” elv szellemében a közösség minden tagja egyre inkább hangot adhasson véleményének. Szeretnénk, ha a sokszínűség és a befogadás egyre láthatóbban megjelenne a CHARM-EU általános szervezeti stratégiájában, irányításában és napi működésében. Továbbá szeretnénk növelni az inklúziós intézkedések hatását és elszámolhatóságát, és olyan agilis szemléletben dolgozni, amely figyelembe veszi az egyének jóllétét és mentális egészségét.

Miben látja a díj jelentőségét a szövetség számára?

Ez a díj kiváló alkalom az ünneplésre, ugyanakkor ösztönzően hat a további cselekvésre a CHARM-EU és a nemzetközi felsőoktatási közeg számára is. Remélem, hogy inspirációként fog szolgálni egyéni szinten és a partnereink számára is, és tovább motivál a pozitív változásért végzett munkára egy mindenki számára befogadóbb felsőoktatási szektor megteremtése érdekében.

Forrás: ELTE.hu