Az emberjogi szemlélet létjogosultsága az elfogadást növelő beavatkozásokban

A tanulmányban a szerzők rövid, jól körülhatárolt intervenciók hatását vizsgálták. A 26 elemzett cikkből 10 az Egyesült Királyságban, 4 az Amerikai Egyesült Államokban, 3 Ausztráliában, 2 Olaszországban, Új Zélandon és Kínában, 1-1 pedig Egyiptomban, Izraelben és Dél-Koreában készült. Az elemzés során az intervenciók céljait, formáit, célcsoportjait és hatásait is összevetették a szerzők. Fontos eredmény, hogy míg az ilyen típusú intervenciók nagy része hatékonynak bizonyul, nincs konkrét minta, ami alapján megállapítható lenne, hogy mely elemeknek van mindenképpen pozitív hatásuk az intellektuális képességzavart mutató emberekkel kapcsolatos attitűdökre és viselkedésre. Nehézség még a modern, jól mérő, egységesen használt mérőeszközök hiánya, így az eredmények összevetése kiemelten nehéz. Kiemelendően fontos eredmény azonban, hogy
az egyenlő státuszú találkozás érintett személyekkel minden esetben növeli a hatékonyságot. Jól illeszkedik ez a “semmit rólunk nélkülünk” elvéhez, így az emberjogi szemlélet mellett tudományosan alátámasztottan is fontos bevonni az érintetteket a róluk szóló munkákba.
A tanulmány decemberben jelent meg online a Journal of Applied Research in Intellectual Disabilities című folyóiratban Interventions for acceptance and inclusion of people with intellectual disability: A systematic review címmel.