200 év a látás- és hallássérültek pedagógiájában: Múlt, jelen, jövő

2024. október 17. 16:00 - 18:00
ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, 1097 Budapest, Ecseri út 3. (A épület 202-es terem)
2024. október 17. 16:00 - 18:00
ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, 1097 Budapest, Ecseri út 3. (A épület 202-es terem)
Az évad nyitó előadásai a látás- és hallássérültek pedagógiájának történetét és jövőjét mutatják be. 2025-ben ünnepeljük a látássérült gyermekek intézményes nevelésének 200. évfordulóját Magyarországon. Dr. Pajor Emese és Dr. Gombás Judit előadásukban betekintést nyújtanak abba, hogyan alakult a látássérült gyermekek oktatása az elmúlt két évszázadban, valamint a mesterséges intelligencia forradalmi szerepére, amely már a mindennapokban is segíti az érintett személyek önálló életvezetését. A következő előadás a hallássérült személyek pedagógiáját és rehabilitációját vizsgálja, feltárva a több mint 200 éves hazai fejlődést. Kiemelten foglalkozik a hallókészülékek és az audiológiai technológia fejlődésével, valamint a módszertani változások szakmai hatásaival.
Az elmúlt 200 év, a jelen és a jövő – 200 éves a látássérült gyermekek magyarországi intézményes nevelése-oktatása
2025-ben ünnepeljük a látássérült gyermekek magyarországi intézményes nevelés-oktatásának kétszázadik évfordulóját. Így a 2025-ös év a látássérült személyeket támogató, hazai intézmények és civil szervezetek körében a visszaemlékezés, és az elért eredmények összegzésének is az éve. Mindeközben a technológia korábban ismeretlen – és sokáig elképzelhetetlen – változásokat hoz az érintettek életébe, hiszen a mesterséges intelligencia mára az élet minden területén (tanulás, munkavégzés, szabadidő, önellátás stb.) segíti a látássérült személyek információszerzését és minél önállóbb életvezetését.
Előadásunkban – kollégáinkhoz hasonlóan – mi is röviden visszatekintünk az elmúlt két évszázad történéseire, majd felvillantjuk, hogy a gyógypedagógiai szaktudás mellett hogyan járul hozzá a technológia a látássérült gyermekek, és élethosszig a látássérült személyek tanulásához és mindennapjaihoz. Bepillantást adunk a jövő technológiájába, a látássérült személyek életét támogató AI nyújtotta lehetőségekbe.
Előadók: Dr. Pajor Emese, Dr. Gombás Judit
"Halló, halló, figyelem!" - A hallássérült személyek pedagógiájának és rehabilitációjának történeti fejlődése és jövőképe
A Gyógytea program keretében felvillantjuk a Hallássérültek pedagógiájának több mint 200 éves hazai történetét, valamint mindazokat a változásokat, melyek az idők folyamán befolyásolták, akár meg is változtatták a szakmai gondolkodást az emberkép, a technikai és módszertani kérdések tekintetében. Az előadáson különös figyelmet szánunk a hallókészülék technológia és az audiológia fejlődésének, a hallócsőtől a távoli hallókészülék beállítás lehetőségéig, a hangzó nyelvi fejlesztés módszertani változásainak, az integrált nevelésnek és az identitás kérdéseinek, beleértve a participáció és a jelnyelv megjelenését a képzésben.
Az előadáson részt vesz a Szakirány teljes oktatói közössége, érintettek, valamint hallgatóink és szakmai partnereink.
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt előadásainkon, melyeken automata feliratozást biztosítunk és jelnyelvi tolmácsolást is biztosítunk.
Az esemény hibrid formában kerül megrendezésre. Lehetőség van ZOOM-on is bekapcsolódni az alábbi linken.
Bárczi - Gyógy(tea) Meeting ID: 814 8278 0141
Köszönjük a támogatást:
Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja!